środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Leśniczówka Pranie: Orfeusz rozpoczął sezon artystyczny

2013-06-30 09:29:00 (ost. akt: 2013-06-30 10:32:30)
Przyznanie ORFEUSZA było jednocześnie inauguracją sezonu kulturalnego w Leśniczówce Pranie

Przyznanie ORFEUSZA było jednocześnie inauguracją sezonu kulturalnego w Leśniczówce Pranie

Autor zdjęcia: Marta Zysk

Janowi Polkowskiemu przyznano ORFEUSZA, a Kazimierzowi Brakonieckiemu ORFEUSZA MAZURSKIEGO - tak zdecydowało jury złożone z wybitnych znawców - poetów, badaczy literatury i redaktorów. Przyznanie ORFEUSZA było jednocześnie inauguracją sezonu kulturalnego w Leśniczówce Pranie.

Nagroda poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku - ORFEUSZ została utworzona w 2011 roku (pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku - red.) przez Wojciecha Kassa, dyrektora Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu. Celem było uhonorowanie wybitnych osiągnięć współczesnej polskiej liryki.

Nagroda przyznawana jest twórcom żyjącym, autorom najlepszych książek poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim. W tym roku do Leśniczówki Pranie wpłynęły aż 183 tomiki poezji. Dla porównania do nagrody Wisławy Szymborskiej zgłoszono 186.

W kwietniu jury w składzie Tomasz Burek (krytyk literacki, historyk literatury), Krzysztof Kuczkowski (poeta, redaktor), prof. Wojciech Ligęza (krytyk literacki, historyk literatury) i Jan Stolarczyk (redaktor, wydawca) wybrało finałową 20. Spośród nich na początku czerwca wyłoniono 5 finalistów (Kazimierz Brakoniecki "Chiazma", Teresa Ferenc "Widok na życie", Jerzy Górzański "Festyn", Łukasz Jarosz "Pełna krew" i Jan Polkowski "Głosy").

Nagrodę ORFEUSZA, po raz pierwszy w dwóch kategoriach, przyznano podczas inauguracji sezonu artystycznego w Leśniczówce Pranie. ORFEUSZA - za najlepszy tom roku przyznano Janowi Polkowskiemu, a ORFEUSZA MAZURSKIEGO - za najlepszy tom roku napisany przez twórcę z Polski północno-wschodniej Kazimierzowi Brakonieckiego.

Zwycięzcy otrzymali pamiętkowe statuetki autorstwa Rafała Strumiłły oraz nagrodę w wysokości 20 tys. zł w przypadku ORFEUSZA, a 5 tys. zł w przypadku ORFEUSZA MAZURSKIEGO.

Patronat nad nagrodą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, PEN Club i ZAiKS.

Galę przyznania nagród uświetnił koncert Mirosława Czyżykiewicza promujący nową płytę "Ma Cherie".
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jak zwykle #1130138 | 83.11.*.* 1 lip 2013 00:51

  czy wy czytacie co piszecie?????? wstyd naprawde!poprawcie blędy i zacznijcie pisac poprawnie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ciekawski #1130136 | 83.11.*.* 1 lip 2013 00:49

  Bawi mnie brak wyczucia pani starostowej - szpilki droga pani do lasu???!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages