Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

"Ścieżką bezpieczniej", czyli rowerem po zdrowie

2013-07-06 16:00:00 (ost. akt: 2013-08-05 13:03:03)

Autor zdjęcia: Elżbieta ŻywczykRajd pod hasłem "Ścieżką bezpieczniej" zorganizowali samorządowcy z Pisza i Rucianego-Nidy razem z członkami powołanej przez Starostę Piskiego "Koalicji dla zdrowia" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 


Z Pisza do Rucianego-Nidy, publiczną drogą zwarty peleton kilkudziesięciu cyklistów przejechał ponad 20 kilometrów. Aby było bezpiecznie, eskortowały ich policyjne radiowozy. Po co to wszystko? Po to, by promować zdrowy styl życia i wskazać potrzebę zbudowania ścieżki rowerowej.


— Chcieliśmy, aby to nasze przedsięwzięcie oprócz promowania zdrowego stylu życia spełniło jeszcze jedno ważne zadanie — mówi Elżbieta Piworowicz ze Starostwa Powiatowego, jedna z pomysłodawców imprezy.

— Chodzi o to, żeby uzmysłowić władzom lokalnym konieczność utworzenia ścieżki rowerowej łączącej dwa miasta turystyczne - Pisz i Ruciane-Nida. To na pewno w przyszłości zwiększy atrakcyjność terenu i poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie do budowy ścieżki leśnego pasa przeciwpożarowego. Takie rozwiązania w Polsce już istnieją, np. na Półwyspie Helskim.Liczna grupa orędowników pomysłu, po to żeby nie skończyło się tylko na czczym gadaniu, po prostu wsiadła na rowery. We wtorek (2 lipca) ubrani w jaskrawe koszulki i odblaskowe kamizelki wystartowali spod budynku Starostwa Powiatowego w Piszu.

W tym samym czasie z Rucianego-Nidy wyruszyła "rowerowa grupa wsparcia" z samorządowcami na czele. Spotkali się wpół drogi, na granicy dwóch gmin. Ten symboliczny gest (starostwa powiatowego, gminy Pisz, gminy Ruciane-Nida) poparty przez przedstawicieli nadleśnictw Pisz i Maskulińskie daje nadzieję na pozytywny finał przedsięwzięcia.

Trasa rajdu wiodła przez Ruciane-Nidę aż do Leśniczówki Pranie. W Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie "rajdowcy" zostali serdecznie przyjęci przez pracowników; krótka przerwa na kawę zregenerowała siły. W Praniu czekał poczęstunek, gry i konkursy o tematyce prozdrowotnej, zasad ruchu drogowego oraz życia i twórczości K.I.Gałczyńskiego.


— W Leśniczówce spotkaliśmy się z z-cą nadleśniczego Nadleśnictwa Maskulińskie. Obiecał nam, że Lasy postarają się zbudować ścieżkę rowerową, która nie będzie ustępowała drodze Nida – Pranie, a nawet będzie od niej piękniejsza — mówi Elżbieta Piworowicz.


Elżbieta Żywczyk
e.zywczyk@gazetaolsztynska.pl

Zobacz galerię zdjęć!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Iza #1136233 | 83.9.*.* 7 lip 2013 21:27

  Pewnie wiele osób by skorzystało,ale pewnie to było w godzinach pracy!?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aaa #1135873 | 31.182.*.* 7 lip 2013 11:45

  Oby nie skonczylo sie na gadaniu.Juz czekam zeby z rodzina przejechac sie.Chyba to bylaby najlepsza promocja.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Też #1135859 | 31.182.*.* 7 lip 2013 11:26

  byłabym chętna na taką eskapadę.Czemu robicie to ukradkiem, wiele osób by dołączyło aby poprzeć tą inicjatywę.Bardzo mądry pomysł,chyba że diabeł tkwi w szczegółach i pospólstwa WAM nie potrzeba.Druga ścieżka przydała by się do Wiartla!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages