Jest o krok od opatentowania innowacyjnego leku

2016-04-17 12:00:00(ost. akt: 2016-04-15 11:44:38)

Autor zdjęcia: Archiwum

Igor Kaczmarczyk z miejscowości Osiniak-Piotrowo (gmina Ruciane-Nida) wygrał ogólnopolskie eliminacje 28. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Student I roku biotechnologii wraz z dwójką innych nastolatków będzie reprezentował nasz kraj podczas międzynarodowego finału w Brukseli. To ogromny sukces dla młodego badacza. Dla nas - powód do dumy.
Igor jest autorem projektu o skomplikowanie brzmiącej nazwie: „Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy.” Nastolatek w swojej pracy wykazał, że uzyskane z bursztynu substancje czynne mogłyby zwalczać chorobotwórcze bakterie w rodzaju gronkowca złocistego. Igor jest o krok od opatentowania innowacyjnego leku na ten groźny szczep bakterii, który bardzo często okazuje się oporny na antybiotyki. Ekstrakt z bursztynu, zdaniem młodego naukowca, działa kierunkowo. A mianowicie zwalcza gronkowca, nie niszcząc przy tym naturalnej flory bakteryjnej w naszym organizmie.

Wygrana w konkursie otwiera przed Igorem drzwi do kariery. Nastolatek znalazł się w gronie najlepszych młodych naukowców w Polsce. Otrzymał 6 tys. zł nagrody i przepustkę na dowolnie wybraną uczelnię w kraju. — Bardzo się cieszę, że moja praca została zauważona i doceniona. Jest to dla mnie potwierdzenie tego, że idę w dobrym kierunku — przyznaje Igor Kaczmarczyk.
Nastolatek już od dzieciństwa interesował się pracą naukową. — Wszystko zaczęło się w V klasie podstawówki. Pani Maria Charkiewicz, nauczycielka biologii, pokazała mi zupełnie inne podejście do tego przedmiotu. Jej lekcje nie ograniczały się tylko i wyłącznie do teorii i książek. Pani Maria zachęcała do udziału w konkursach, prowadzenia różnych badań. Pamiętam, że moją pierwszą pracą badawczą była obserwacja rozwoju drzewa — wspomina Igor.
Z czasem zainteresowanie biologią stawało się coraz większe. Igor z powodzeniem startował w szkolnych olimpiadach przedmiotowych. Ukończył Gimnazjum Katolickie w Piszu. Następnie otrzymał stypendium jednej z fundacji, która wspiera zdolną młodzież. Dzięki temu mógł wyjechać do Gdyni i tam rozpocząć naukę w III Liceum im. Marynarki Wojennej. Obecnie jest studentem I roku biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Jak sam przyznaje, przed finałem w Brukseli czeka go sporo pracy. — Teraz muszę skupić się na opisie mechanizmu działania substancji. Przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim postaram się przedstawić sposób w jaki ekstrakt niszczy chorobotwórcze bakterie — dodaje młody badacz.
Rozstrzygniecie konkursu już we wrześniu. W tym miejscu należy dodać, że Polska startuje w rywalizacji po raz 22. Przez te lata Polakom udało się zdobyć w EUCYS aż 24 nagrody główne i wiele dodatkowych. Młodzi badacze z naszego kraju są stawiani w gronie faworytów.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. leokadia #1977850 | 178.43.*.* 18 kwi 2016 08:27

    Wspaniale !!!!!!!!!! gratulacje dla rodziców

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. stary #1977842 | 217.99.*.* 18 kwi 2016 07:53

    Znam Igora. Wspaniały chłopak, który wszystko zawdzięcza swojemu talentowi i zdolnościom, pracy i uporowi. I co najważniejsze - wspaniałej Rodzinie, która zawsze go wspierała. I nikomu innemu. Żadne tam panie od biologii, dyrektorzy czy inne , lepiące się teraz do jego sukcesu, samorządowe mordki. Igor, moje gratulacje!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. to ja #1977666 | 37.152.*.* 17 kwi 2016 18:22

    gdzie pani jest pani wiolu to ziomek z pani wioski co pani dla niego zrobiła ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5