Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Jesteśmy po to, by pomóc

2017-01-08 09:00:00 (ost. akt: 2017-01-05 10:42:41)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Wsparcie psychologiczne, pomoc prawna, usługi doradcy zawodowego, warsztaty - to wszystko będzie czekało na kobiety w Mazurskim Centrum Praw Kobiet. To nowa inicjatywa znanego w regionie Stowarzyszenia Kobieta na Plus z Rucianego-Nidy. O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z paniami ze Stowarzyszenia - Barbarą Wyłudek Prezeską Zarządu i Elżbietą Gąską – koordynatorką projektu Mazurskie Centrum Praw Kobiet.

— Skąd pomysł na utworzenie Mazurskiego Centrum Praw Kobiet?
Elżbieta Gąska: — Mazurskie Centrum Praw Kobiet to temat który tlił się w naszych głowach od początku istnienia SKNP. Dziś udało się ten plan zrealizować. Po wielu działaniach wspierających rozwój kobiet i nas jako organizacji przyszła kolej na wsparcie kobiet w różnych sytuacjach życiowych.

— Kto będzie tam pracował?
EG: — Bardziej mówimy tu o wolontariacie, ale to też oczywiście praca. Osoby pełniące dyżury w MCKP - to tzw. osoby pierwszego kontaktu. Mają za sobą wiele szkoleń, dzięki którym możemy śmiało powiedzieć że to specjalistki, które umiejętnie poprowadzą osobę zgłaszającą się do MCKP. Pokierują, czasem same rozwiążą podstawowe problemy, zapewniają przy tym poufność i anonimowość. Nawiązaliśmy też współpracę z wieloma specjalistami i instytucjami. I to do nich ostatecznie będziemy kierować osoby po fachowe wsparcie.

— Na jaką pomoc będą mogły liczyć kobiety?
EG: Przede wszystkim psychologiczną, prawną ze szczególnym uwzględnieniem prawa rodzinnego i prawa pracy, mediacyjną, wsparcie pracownika socjalnego i doradcy zawodowego. Planujemy szereg warsztatów wzmacniających kobiety, bo to najbardziej efektywna pomoc. Pomoc przez działanie!

— Wzmacnianie poprzez sztuki walki?
Barbara Wyłudek: — Niedokładnie, ale blisko. Warsztaty WenDo – to warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet. To metoda opracowana przez kobiety dla kobiet. Na warsztatach uczestniczki uczą się jak wyznaczać i dbać o swoje granice. Poznają techniki samoobrony, które można zastosować w sytuacjach zagrożenia przez każdą kobietę, również tę z niepełnosprawnościami.

— Jakie macie plany na przyszłość, powiedzmy na 2017 rok?
BW: — Rok 2017 ogłoszony jest rokiem Kobiet. Dlatego cieszę się, że to właśnie teraz możemy skupić się na wsparciu i pomocy kobietom. We współpracy ze służbami, instytucjami i innymi organizacjami chcemy wspierać i aktywizować kobiety, aby ich aktywność w życiu społecznym i obywatelskim wzrastała z roku na rok. 14 lutego 2017 r. zatańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet – akcja – „Nazywam się Miliard - One Billion Rising - Ruciane-Nida”. A jeszcze w tym miesiącu chcemy złoć wniosek do Urzędu Wojewódzkiego o nadanie statusu Centrum Integracji Społecznej, które zamierzamy prowadzić we współpracy i instytucjami, przedsiębiorcami i innymi organizacjami powiatu piskiego. Liczymy, że dobre lata przed nami.
EG: — Chciałabym byśmy nie zapominali, że kobieta to też jej rodzina, jej dzieci, mężczyźni u boku. Czasem są to osoby, które pogubiły się życiowo. Służymy im pomocą i jesteśmy po to, by porozmawiać, po prostu, by pomóc. 

— Życzymy powodzenia w realizacji wszystkich planów.
BW, EG: — Dziękujemy!

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEKPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages