Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Współpraca z Francją nabiera kształtu

2019-09-26 09:00:00 (ost. akt: 2019-09-26 08:50:23)
W sobotę (21 września) delegację z Rucianego-Nidy gościł Claude Froehly, mer Illkirch Graffenstaden

W sobotę (21 września) delegację z Rucianego-Nidy gościł Claude Froehly, mer Illkirch Graffenstaden

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

WYDARZENIA|| Współpraca Rucianego-Nidy z Illkirch-Graffenstaden rozkwita na dobre. Odbyło się kilka spotkań przedstawicieli władz obu miast, jest już plan wspólnych działań, który skonkretyzował się podczas ostatniej wizyty naszej delegacji we Francji.

Umowę partnerską miasta zawarły w ubiegłym roku, odbyło się też kilka spotkań przedstawicieli władz obydwu miast, w efekcie czego współpraca Rucianego-Nidy z francuskim Illkirch Graffenstaden nabiera tempa. W sobotę (21 września) delegację z Rucianego-Nidy gościł w swojej gminie Claude Froehly, mer Illkirch Graffenstaden.

— To była bardzo owocna wizyta — mówi Piotr Feliński, burmistrz Rucianego-Nidy. — Wspólnie ustaliśmy cztery płaszczyzny naszej wzajemnej współpracy uznając zgodnie, że będą to tematy związane z energią odnawialną, ekonomią, edukacją oraz kulturą. I właśnie na tych obszarach skupiać się będzie nasza wymiana doświadczeń, która mam nadzieję już w najbliższym czasie zaowocuje wspólnymi projektami. Dużo uwagi poświęciliśmy zagadnieniom edukacji dzieci i młodzieży, jest szansa że wkrótce będzie wymiana młodzieży pomiędzy szkołami - polską i francuską — dodaje burmistrz.

W sobotnim spotkaniu i rozmowach o wzajemnej współpracy dotyczącej m.in. wspólnych projektów edukacyjnych uczestniczyła Halina Pańkowska, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie.

Polska delegacja miała też okazję obejrzeć nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu źródeł energii odnawialnej, jakie eksperymentalnie zastosowane są w parku zwierząt w Illkirch-Graffenstaden. O Parc Solaire Lacustre (po polsku - jezioro park słoneczny) opowiadał Michel Fuchs ze Strasburga, szef d/s rozwoju w dużej firmie ES dostarczającej energię na rynek (można ją porównać do polskiego PGE - przyp.red.).

Parc Solaire Lacustre to umiejscowionych na wodzie, na terenie parku zwierząt, 135 paneli fotowoltaicznych. Energia wytwarzana przez te panele to około 40 800 kWh rocznie, co wystarcza na pokrycie potrzeb energetycznych nie tylko całego parku zwierząt, ale też przyległych kortów i klubu tenisowego oraz oświetlenia publicznego w okolicy parku. Co ciekawe, ta inwestycja jest bardzo przyjazna środowisku. Kto wie, może takie rozwiązanie znajdzie się kiedyś i u nas?
Elżbieta Żywczyk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages